2007-07-05: EU proponuje nowe środki do walki z terroryzmem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 5 lipca 2007
Polityka
N icon politics.png

Franco Frattini, komisarz ds. sprawiedliwości w Unii Europejskiej powiedział, że wszystkie kraje potrzebują bliższej współpracy w zakresie walki z terroryzmem. W związku z tym zostaną wyznaczone nowe kierunki działania. Przedstawił on plan dotyczący udostępniania przez poszczególne kraje danych pasażerów linii lotniczych.

Dane osób przylatujących na teren UE byłyby przekazywane agencjom związanym z bezpieczeństwem. Franco Frattini podkreślił, ze podjęcie nowych kroków jest związane z zamachami w Wielkiej Brytanii i bombą w Jemenie.

Poinformował, że wystąpi z poselskim projektem uchwały w tej sprawie w październiku. Chce on aby w krajach UE funkcjonował system European Passenger Name Record (PNR) - podobny do działającego w Stanach Zjednoczonych - dotyczący informacji o pasażerach.

W sprawie dzielenia się danymi pasażerskimi ze Stanami Zjednoczonymi porozumiano się w ubiegłym tygodniu. Pomimo, że wiele państw UE wyrażało zaniepokojenie naruszaniem prywatności podróżujących, Frattini powiedział, że "Musimy mieć europejskie PNR".

Inne propozycje zapobiegające terroryzmowi obejmują stworzenie szybkiego systemu informującego o skradzionych materiałach wybuchowych i sieci punktów rozmieszczenia bomb. W planach jest również zmiana regulacji prawnych tak aby osoba rozpowszechniająca instrukcję produkcji bomb (np. w Internecie) była sądzona za popełnienie przestępstwa.

Franco Frattini stwierdził, że plan działania powinien powstać jak najszybciej ponieważ w UE brakuje systemu, który stawi czoło terroryzmowi na europejskim poziomie.

Źródła[edytuj]