2007-07-04: Jarosław Kaczyński: gwarancja unijnej blokady „była, ale dziwnym trafem wyparowała”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 4 lipca 2007

„Była, ale…dziwnym trafem wyparowała”, tak skomentował Jarosław Kaczyński kwestię gwarancji dwuletniej blokady niekorzystnych dla Polski unijnych decyzji. „Ale upomnimy się jeszcze o tę sprawę” - dodał.

Jarosław Kaczyński utrzymuje, że zgodnie z ustaleniami ostatniego szczytu Unii Europejskiej, po 2017 roku Warszawa będzie mogła blokować niekorzystne dla niej decyzje na dwa lata.

„Na szczycie niczego nie podpisywano, a jedynie uzgadniano” - podkreślił premier. Sprawę dwuletniej blokady Polsce przekazali już na piśmie tzw. „szerpowie". „A później wyparowała” - wyznał szef rządu.

Według szefa rządu brak wzmianki o dwuletnim okresie blokowania decyzji w zapisie szczytu jest tylko techniczną pomyłkę. „Nie damy sobie wmówić, że jest inaczej, będziemy o tym mówić na Konferencji Międzyrządowej. Jak się coś ustala, to powinno być to egzekwowane, tym bardziej, że na piśmie myśmy to przekazali” - uspokoił premier.

„Upomnimy się o to, choć w istocie i bez tego Joanina jest mechanizmem silnym, bo znajduje się tam żądanie dążenia do konsensusu, to znaczy uzyskania zgody tego, kto się sprzeciwia, czyli uwzględnienia jego interesów” - zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Źródła[edytuj | edytuj kod]