2007-07-03: Dorn: Rząd musi wziąć pod uwagę środki nacisku, aby zdyscyplinować strajkujących lekarzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 3 lipca 2007
Janusz Kaczmarek

Marszałek Sejmu Ludwik Dorn w radiowych "Sygnałach Dnia" powiedział, że rząd musi wziąć pod uwagę przewidziane prawnie środki nacisku aby zdyscyplinować strajkujących lekarzy.

Stwierdził, że zdecydowane kroki są potrzebne ponieważ, obecna sytuacja stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Dorn zastrzegł jednocześnie, że nie ma mowy o militaryzacji lekarzy.

Zdaniem marszałka rząd powinien zainteresować się także izbami lekarskimi, grożącymi konsekwencjami lekarzom, wyłamującym się ze strajków.

Marszałek zwrócił uwagę, że lekarze, którzy odeszli od łóżek pacjentów, złamali przysięgę Hipokratesa. Tym samym pochwalił pielęgniarki, które mimo protestu nadal zajmują się pacjentami.

Tymczasem Szef MSWiA Janusz Kaczmarek zapytany o możliwość skierowania lekarzy do służby wojskowej powiedział, że: "Istnieje taka możliwość. Rzecz jednak nie w wypowiadanych słowach, ale w podejmowanych decyzjach. Dziś jeszcze takiej potrzeby nie ma".

Dodał, że w tej chwili takie rozwiązanie nie jest brane pod uwagę, ale "przypatrujemy się każdego dnia jak postępują rozmowy i jak wygląda eskalacja problemu".

Minister spraw wewnętrznych powiedział też, że możliwe będzie, skierowanie do placówek, które zostały bez lekarzy, pracowników służby zdrowia zatrudnionych w jednostkach MSWiA i MON.

Kaczmarek podobnie jak marszałek Dorn zaznaczył, że jeśli sytuacja będzie szkodziła pacjentom to "w Kodeksie karnym istnieją odpowiednie przepisy, które powodują odpowiedzialność osób, które odpowiadają za bezpieczeństwo pacjentów".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]