2007-07-03: Czy jutro dojdzie do podpisania porozumienia i zakończenia protestu pielęgniarek?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Protestujące pielęgniarki pod Kancelaria Premiera
(1 lipca 2007)
wtorek, 3 lipca 2007

W dniu dzisiejszym odbyły się rozmowy związkowców służby zdrowia z ministrem zdrowia Zbigniewem Religą. Minister stwierdził, że ma propozycję dla strajkujących ale musi zostać ona uzgodniona jeszcze z rządem: "Dziś wychodzimy jeszcze oddzielnie, ale jest propozycja strony społecznej, że jutro wyjdziemy razem. Myślę, że jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ część postulatów są to istotne decyzje finansowe, które jutro muszę przedstawić premierowi. W mojej ocenie, jest szansa na porozumienie jutro. W tej chwili nie chcę mówić o wszystkich konkretach. Dlatego, że premier będzie oglądał to, co państwo pokażecie, i będzie miał do mnie zarzut, że dowiedział się o tych wszystkich propozycjach z mediów". Minister poinformował również, że będzie próbował przekonać Jarosława Kaczyńskiego do "pewnych rozwiązań".

Dorota Gardias, liderka Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych na temat jutrzejszego spotkania Religi z premierem wypowiedziała się następująco: "Pan minister idzie do pana premiera porozmawiać o tym, czy dostaniemy w czwartym kwartale pieniądze, czyli o tym, co podkreślamy przez cały czas. My chcemy tę kwotę negocjować, nawet negocjować miesiące (kiedy by były przyznane)". Poinformowała także, że dzisiejsze rozmowy nie dotyczyły konkretnej kwoty.

Przewodnicząca OZZPiP stwierdziła, że jeżeli będzie określona przez związki zawodowe konkretna kwota, znajdą się fundusze na podwyżki w IV kwartale oraz nie zostaną zaprzestane prace nad ustawą z 2006 roku o 30% podwyżkach to prawdopodobnie "białe miasteczko" zostanie zlikwidowane.

Poinformowała ona również, że pielęgniarki chcą aby został zorganizowany "biały stół", którego obrady dotyczyłyby służby zdrowia.

Gardias powiedziała także, że podczas spotkania z ministrem Religą był poruszony temat podpisania ponadzakładowego układu zbiorowego, który zaproponowali lekarze: "Wiemy, w jakich jesteśmy realiach prawnych. Ale o tym będziemy rozmawiać później".

W spotkaniu nie uczestniczyli członkowie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Kolejne spotkanie ze strajkującymi pielęgniarkami w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" zaplanowane jest na 4 czerwca (godz. 14:00).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]