Przejdź do zawartości

2007-07-02: System Kontroli Eksportu zamiast SAD

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 lipca 2007

W najbliższym czasie nastąpią zmiany w zakresie procedur eksportowych. Używany do tej pory SAD za dwa miesiące ma zostać zastąpiony przez System Kontroli Eksportu

“Od 28 czerwca, a w praktyce dla polskich podmiotów od 31 sierpnia 2007 roku, uruchomiony zostanie bowiem w administracji celnej System Kontroli Eksportu (ang. Export Control System, ECS), który umożliwi zastąpienie w eksporcie dokumentów SAD komunikatami elektronicznymi przesyłanymi między urzędami celnymi na obszarze całej Unii Europejskiej oraz między tymi urzędami a podmiotami dokonującymi zgłoszeń celnych do procedury wywozu (eksporterzy, agencje celne)” - powiedział Bartosz Bortłomiuk, starszy konsultant w zespole cła i akcyzy Deloitte.

Komunikat elektroniczny będzie stosowany zarówno przy procedurze wywozu towaru, jak i przy opuszczaniu obszaru celnego UE. W ten sposób towar będzie cały czas monitorowany przez eksportera dzięki systemowi ECS.

“Warunkiem skorzystania z dobrodziejstw systemu ECS będzie zarejestrowanie się w systemie informatycznym administracji celnej (jeśli podmiot nie korzysta z systemu Celina), złożenie do organu celnego wniosku o stosowanie podpisu elektronicznego (niekwalifikowanego) i przystosowaniu swojej aplikacji do wymagań systemu” - poinformował Bortłomiuk.

Według eksperta, dokumentacja papierowa na karcie 3 SAD nadal będzie stosowana przy wywozie towarów, ale ze względu na jej specyfikę i czasochłonność, tylko w przypadku awarii systemu ECS. W ten sposób skrócony zostanie proces administracyjny, a przy tym ułatwi to np. rozliczanie VAT z tytułu eksportu czy odzyskiwanie akcyzy przy wywozie towarów do krajów trzecich.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]