2007-07-02: Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa: drogi na Euro 2012

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 lipca 2007

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa stwierdziła, że przy obecnej polityce rządu nie ma szans na wybudowanie dróg, które mają powstać do 2012 roku.

Prezes Izby Wojciech Malusi podkreślił, że szansą na wybudowanie dróg jest zwiększenie środków z budżetu przeznaczonych na drogownictwo. Zaznaczył, że w Unii Europejskiej normą jest przeznaczanie na budownictwo drogowe około 1% PKB, a Polska przeznacza na ten cel 0,3%.

Wojciech Malusi nie zgadza się też z informacjami o dobrej koniunkturze w budownictwie drogowym. Zaznaczył, że postęp panuje w budownictwie generalnym, jednak w drogownictwie zauważalny jest marazm, brak przetargów oraz środków finansowych.Przyjęty przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad plan przewiduje wybudowanie do 2013 roku 960 kilometrów autostrad i ponad 2,700 kilometrów dróg ekspresowych. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa szacuje, że koszty tego przedsięwzięcia wyniosą 130 miliardów złotych, a realne środki, które mogą być przeznaczone na budowę dróg wynoszą 75 miliardów

Źródła[edytuj | edytuj kod]