Przejdź do zawartości

2007-07-02: Koszęcin: "Święto Śląska" po raz dziewiąty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 2 lipca 2007
Jedną z atrakcji było stanowisko pokazujące dawne sposoby wytapiania i obróbki żelaza

W dniach 29 czerwca - 1 lipca 2007 Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny po raz dziewiąty obchodził swoje urodziny na terenie parku przy koszęcińskim zameczku, który jest zresztą siedzibą zespołu. Mimo, że sam zespół liczy sobie ponad półwiecze, założony został przez Stanisława Hadynę w 1953 roku, to dopiero od 9 lat obchodzi hucznie swoje urodziny w Koszęcinie.

Na tegorocznych urodzinach, poza występami zespołu prezentowały się zespoły rockowe i popowe a także zespoły taneczne, krajowe i zagraniczne. Wśród zespołów muzycznych grały Gang Marcela, Universe oraz Arka Noego. Zagraniczne zespoły folklorystyczne przyjechały do Koszęcina z Czech, Grecji, Litwy oraz Węgier. Sam "Śląsk" prezentował się dwukrotnie, w piątek i sobotę, który zaprezentował swój nowy repertuar "Starzyk", za który zespół otrzymał złotą płytę oraz koncert galowy pt. "'Zaczarowany świat ulubionych melodii i rytmów tanecznych.

W tym roku przyznawana przez zespół nagroda Animus Silesiae przyjęta została przez słowackiego choreografa Juraja Kubankę, natomiast "Śląsk" został wyróżniony Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W trakcie obchodów otwarto także Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza.

Poza sceną główną atrakcjami były m.in. pokazy walk średniowiecznych, wystawa technik obróbki żelaza, wesołe miasteczko dla dzieci czy możliwość zakupienia posiłków tradycyjnej śląskiej kuchni.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]