Przejdź do zawartości

2007-06-29: Włodawa: Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 czerwca 2007
Włodawa
Synagoga we Włodawie
Cerkiew prawosławna we Włodawie

Festiwal "Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem" we Włodawie organizowany będzie w tym roku po raz siedemnasty. Odbędzie się w dniach pomiędzy 3 a 7 lipca.

"Pierwszych grup spodziewamy się już w niedzielę. Tego dnia z lotniska na Okęciu odbieramy grupę z Izraela. Zresztą tylko niewielką jej część, bowiem pozostali lądują w Budapeszcie" - poinformował Bogdan Smolik, dyrektor Domu Kultury we Włodawie.

W festiwalu będą brać udział również reprezentanci takich państw jak: Białoruś, Macedonia, Ukraina, Turcja, Słowacja i Bułgaria. Gospodarzem imprezy będzie Zespół Tańca Ludowego "Polesie". Oprócz niego Polskę reprezentować będą: Zespół Pieśni i Tańca "Łukowiacy” oraz zespoły "Drewutnia” i "Ziele”.

"Po raz pierwszy festiwalowej publiczności zaprezentuje się włodawski kabaret "Bezsens”. Ich pierwszy program nosił tytuł "Taniec”, a scenki, które przedstawiali dotyczyły m.in. tańców żydowskich czy Ukraińskich. A to jak nic pasuje do naszego festiwalu" - powiedział Bogdan Smolik.

Zespoły oprócz włodawskiej sceny będą koncertowały w:

  • Domu Pomocy Społecznej w Różance
  • Dubecznie
  • Hańsku
  • Siedlcac
  • nad Jeziorem Białym
  • Zakładzie Karnym we Włodawie

Festiwal rozpocznie się defiladą ulicami Włodawy i inauguracyjnym koncertem. Natomiast kulminacją jego będzie nabożeństwo ekumeniczne "Msza świata” i koncert w amfiteatrze.

Spotkania we Włodawie odbywają się pod patronatem CIOFF – Międzynarodowej Organizacji Festiwali Folklorystycznych. W związku z tym organizatorzy muszą podporządkować się tzw. zasadzie trzech piątek czyli w imprezie musi uczestniczyć co najmniej pięć zespołów, nie może ona trwać krócej niż pięć dni i musi być organizowana co najmniej raz na pięć lat.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Wikinews
Lubelskie
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości