Przejdź do zawartości

2007-06-29: Przedsiębiorstwa bez pomocy publicznej?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 czerwca 2007

Zyta Gilowska planuje zlikwidowanie Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. Jeśli pomysł wejdzie w życie, nie będzie możliwości przyznawania przedsiębiorstwom wymagającym restrukturyzacji pomocy publicznej.

Przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy o finansach publicznych zakłada likwidację funduszy celowych, w tym Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców. W konsekwencji polskie spółki, np. zbrojeniowe, nie będą w stanie konkurować na rynku z lepiej sytuowanymi firmami z Unii Europejskiej.

Celem likwidacji funduszu ma być zwiększenie przejrzystości i kontroli wydatkowania środków publicznych.

Wnioski o udzielenie pomocy publicznej przedsiębiorstwom muszą uzyskać zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Unii Europejskiej, a więc są dobrze kontrolowane.

Do funduszu trafia co roku 15% przychodów uzyskanych z prywatyzacji. Jak szacuje Ministerstwo Finansów, w latach 2003-2006 było to ponad 3 mld zł. Likwidacja funduszu nie oznacza jednak utraty tych środków, ponieważ pieniądze trafią do budżetu państwa. Straty Skarbu Państwa spowodują jednak upadające przedsiębiorstwa, które zrestrukturyzowane można by z zyskiem sprzedać.

"Sądzę, że w obecnej sytuacji uda nam się wypracować jakiś konsensus z Ministerstwem Finansów, który pozwoli na uniknięcie negatywnych konsekwencji, jakie może nieść zlikwidowanie Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców" - powiedział Paweł Kozyra, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu Państwa.

Źródła[edytuj | edytuj kod]