Przejdź do zawartości

2007-06-29: Niższa składka rentowa już od 1 lipca?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 czerwca 2007

Najprawdopodobniej niższa składka zostanie wprowadzona już 1 lipca, czyli zgodnie z propozycją rządu. Senat bowiem w dniu 21 czerwca br. przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczącą obniżki tej składki.

Obniżka zostanie wprowadzona dwustopniowo. Najpierw z 13% zostanie obniżona do 10% - i na tym skorzystają jedyni ubezpieczeni. Drugi etap – obniżenie do 6% - odczują również płacący składki. Druga obniżka ma nastąpić od 1 stycznia 2008 roku.

Od przyszłego roku ubezpieczony ma finansować składkę rentową w wysokości 1,5%, natomiast płatnik składek - w wysokości 4,5%.

W związku z wprowadzeniem nowego naliczania składek rentowych od 1 lipca 2007 r. zwiększą się wynagrodzenia netto pracowników (np. przy wynagrodzeniu 1.000 zł brutto płaca netto pracownika zwiększy się o około 24 zł). Od wszystkich bowiem wynagrodzeń wypłaconych po 30 czerwca br., pracodawca będzie musiał naliczyć składkę rentową w obniżonej wysokości.

Zaowocuje to również zmniejszeniem się obciążeń składkowych osób prowadzących działalność gospodarczą oraz kosztów firm z tytułu zatrudniania pracowników.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]