Przejdź do zawartości

2007-06-29: Gra edukacyjna zdjęta z półek sklepowych za "zniewagę"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 29 czerwca 2007

Kiedy w marcu 2007 w Wielkiej Brytanii pojawiła się w sklepach gra edukacyjna Mind Quiz: Your Brain Coach sądzono, że nie wywoła ona kontrowersji. Dzisiaj jednak została zdjęta z półek sklepowych po tym, jak matka dziecka chorego na porażenie mózgowe została nazwana przez grę "niedołęgą" (ang. "spastic") po nieudanej rundzie.

Matka, Nicola, powiedziała BBC, że grała w grę dla zabicia czasu podczas rekonwalescencji w szpitlau po urodzeniu drugiego dziecka, Austina. Nicola powiedziała też, że niedawno straciła pierwszego syna, Logana, który również cierpiał na porażenie mózgowe.

Słowo "spastic" w języku angielskim amerykańskim nie jest nadto wyzywające. Natomiast w angielskim brytyjskim jest ono uznawane za bardzo obraźliwe. Firma Ubisoft, wydawca gry, potwierdził, że natychmiast, jak to zauważono, wstrzymano produkcję kopii gry, a sama gra została zdjęta z półek. Rzecznik Ubisoftu powiedział serwisowi GameSpot, że "Ubisoft bardzo przeprasza każdego, kogo wyrażenie obraziło" i mówi, że "aktualnie pracują z producentem nad znalezieniem rozwiązania".

Źródła[edytuj | edytuj kod]