2007-06-28: Klub Parlamentarny PiS będzie monitorował sytuację na ziemiach odzyskanych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 28 czerwca 2007
PiS logo.svg

Klub Parlamentarny PiS będzie monitorował sytuację na ziemiach odzyskanych, gdzie byli niemieccy właściciele zgłaszają roszczenia wobec pozostawionych nieruchomości. Zapowiedział to na konferencji prasowej poseł Adam Dera.

Posłowie PiS pytali dziś w Sejmie przedstawiciela ministerstwa sprawiedliwości o działania, jakie zamierza podejmować resort w związku z uporządkowaniem ksiąg wieczystych nieruchomości zagrożonych niemieckimi roszczeniami. Poseł Dera powiedział, że ministerstwo przygotowuje projekty ustaw dotyczących nieruchomości samorządowych i skarbu państwa na ziemiach odzyskanych. Administracja terytorialna i samorządowa ma monitorować sprawy własnościowe na podległych sobie gruntach.

Adam Dera podkreślił natomiast, że osoby prywatne same muszą zadbać o uporządkowanie swoich praw własnościowych w księgach wieczystych. Poseł zaapelował do właścicieli nieruchomości na ziemiach odzyskanych, by sprawdzili stan swoich ksiąg wieczystych, a w razie problemów podjęli działania, udowadniające własność nieruchomości.

Według resortu sprawiedliwości, od 2005 roku w polskich sądach toczyły się 32 sprawy dotyczące roszczeń byłych niemieckich właścicieli. Połowa z nich zakończyła się już prawomocnymi wyrokami.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]