2007-06-27: Zmiana nazwy obozu Auschwitz-Birkenau

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 czerwca 2007

Zgodnie z propozycją przedstawioną przez rząd polski, oficjalna nazwa obozu to "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)" - powiedział Jan Kasprzyk, rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Decyzję o zmianie nazwy nazwy obiektów byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau podjął Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO obradujący w Nowej Zelandii. Jest on jedynym obozem zagłady znajdującym się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Polska wysunęła wniosek o zmianę nazwy z powodu coraz częściej pojawiającego się w mediach określenia "polskich obozów zagłady" dla niemieckich obozów koncentracyjnych.

Nowa nazwa "ma na celu oddanie prawdy historycznej o rzeczywistym charakterze obozu i precyzyjnie odnosi to miejsce do reżimu nazistowskiego w Niemczech" - głosi komunikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Dzisiejsza decyzja Komitetu UNESCO oznacza zwycięstwo prawdy historycznej, która obok sprawiedliwości jest główną wartością, jaka powinna kształtować życie wspólnoty międzynarodowej. To sukces Polski, która otrzymuje instrument w walce z kłamstwem. Nikt nie będzie mógł mówić o "polskich obozach zagłady" bezkarnie. (...) Serdecznie dziękuję Ministerstwu Spraw Zagranicznych, partnerom izraelskim, ekspertom, którzy współpracowali w przygotowaniu dokumentacji, w tym przede wszystkim prof. Władysławowi Bartoszewskiemu, naszym przedstawicielom w UNESCO oraz mojemu zastępcy Tomaszowi Mercie" - powiedział Kazimierz Ujazdowski, minister kultury.

"To obiekt o szczególnym znaczeniu. Na nas wszystkich spoczywa moralny obowiązek troski o stan jego zachowania i integralności zbiorów, odpowiedzialność za pamięć o niewinnych ofiarach największego ludobójstwa w historii świata. To ważna decyzja. Bardzo cieszy mnie jednomyślność członków Komitetu" - powiedział Tomasz Merta, podsekretarz stanu w MKiDN.

Ambasador Izraela David Peleg powiedział, że decyzja UNESCO jest "aktem o historycznym znaczeniu. Każdy, kto mówi o Auschwitz - Birkenau jako o polskim obozie jest fałszerzem historii ". Ambasador zaznaczył, że przekłamania podające, iż Polska ponosi odpowiedzialność za holokaust "spotkają się ze zdecydowaną reakcją Izraela".

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości