2007-06-27: Waldemar Pawlak proponuje koalicję PO-PiS-PSL

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 czerwca 2007

Były premier, przewodniczący PSL Waldemar Pawlak opracował plan koalicji Platforma Obywatelska-Prawo i Sprawiedliwość-Polskie Stronnictwo Ludowe. Według Pawlaka "Stronnictwo Ludowe może być katalizatorem porozumienia pomiędzy PO a PiS". Były premier stwierdził: "program naszej partii jest w połowie drogi pomiędzy Platformą a Prawem i Sprawiedliwością. PO jest zbyt liberalna, a PiS z kolei chce za bardzo upaństwowić gospodarkę, natomiast PSL stawia na centrum i równowagę między potrzebami rynku i państwa" - mówił Dziennikowi Pawlak - "Partia braci Kaczyńskich doskonale radzi sobie w resortach siłowych. Platforma jest w stanie otworzyć drogę liberalnej gospodarce, a PSL jest silnie umocowane w samorządach" - tak przewodniczący PSL podzielił zadania między "koalicjantów". Pawlak uważa, że do rozmów powinno się zasiąść jak najszybciej, nie odpowiedział jednak na pytanie czy chciałby po raz trzeci zostać premierem.

Przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Bogdan Zdrojewski, propozycję PSL skomentował: "Z PSL dobrze nam się współpracowało w kampanii samorządowej. Połączyliśmy to, co wydawało się nie do połączenia, czyli maleńkie gminy z ogromnymi aglomeracjami. Czy jednak da się przenieść taki układ do wyborów parlamentarnych, tego nie wiem"

Adam Lipiński z PiS pomysł skomentował słowami: "Koalicja PiS z PO była brana pod uwagę przez długi czas, warto jednak zwrócić uwagę, że ostatni spot wyborczy PO w populistyczny i cyniczny sposób atakuje PiS". Lipiński uważa także że PSL jest trudnym partnerem do rozmów i nie ułatwiłoby zawiązania nowej koalicji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]