2007-06-26: USA: zgoda na polskie postulaty ws. tarczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 26 czerwca 2007
Whlogo1.gif

"Administracja prezydenta George'a W. Busha zgodziła się spełnić niektóre postulaty Polski w związku z planami umieszczenia u nas bazy amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej" – poinformowała „Rzeczpospolita”.

Wczorajsze rozmowy o tarczy w Waszyngtonie okazały się owocne. Rząd USA gotów jest przede wszystkim zawrzeć z Polską dodatkowe dwustronne porozumienia o współpracy wojskowej i politycznej, które mają zwiększyć bezpieczeństwo Polski i zacieśnić jej sojusz z Ameryką.

Strona amerykańska godzi się m.in. na współudział Polski w decyzjach o odpalaniu rakiet przechwytujących, które znalazłyby się w polskiej bazie, a więc na faktyczny wpływ Polski na to, czego tarcza będzie bronić.

"Możemy zawrzeć jedną lub kilka umów, które definiują współpracę polityczną. Mówimy o powołaniu bardzo konkretnych instytucji, które by między Polską a USA monitorowały cały czas problematykę międzynarodową, określały zagrożenia i odpowiedzi na nie" - powiedział Witold Waszczykowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Poinformował, że strona amerykańska "bardzo pozytywnie" odpowiedziała na polski postulat dzielenia się informacjami wywiadu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]