2007-06-26: Corriere della Sera: „Polscy nacjonaliści atakują kanclerz Angelę Merkel”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 26 czerwca 2007

"Polscy nacjonaliści atakują kanclerz Angelę Merkel" - napisał dziennik "Corriere della Sera" jako komentarz do okładki tygodnika "Wprost". Satyryczny rysunek opublikowały prawie wszystkie włoskie gazety.

Czołowa gazeta we Włoszech napisała, że "tylko kilka godzin trwała iluzja, że porozumienie z Brukseli może przynajmniej przynieść trochę spokoju w stosunkach między Berlinem a Warszawą. (...) W żaden sposób nie usatysfakcjonowane hojnymi ustępstwami na rzecz Polski, do których przełknięcia pani Merkel zdołała przekonać innych partnerów, nacjonalistyczne kręgi zbliżone do braci Kaczyńskich zwierają szeregi przeciwko federalnej kanclerz, oskarżonej o próbę izolacji polskiego rządu i zachęcanie do jego generalnego potępienia".

"Corriere della Sera" napisała, że "co najmniej dziwnymi" wydają się zapewnienia Jarosława Kaczyńskiego, dotyczące tego, iż nie prowadził on działań przeciwko Niemcom aby osłabić ich pozycję.

Gazeta zaznacza, że "polską obsesją przed szczytem i w jego trakcie" był "nadmiar władzy, jaką otrzymałaby Republika Federalna w UE za sprawą systemu podwójnej większości".

Centrolewicowy dziennik wspomina również o propozycji Jarosława Kaczyńskiego o uwzględnieniu strat wojennych. Premier w związku z tą sytuacją został porównany do bohatera książki Mikołaja Gogola "Martwe dusze". W najbardziej znanej powieści Gogola, jeden z bohaterów - Cziczikow - kupował martwe dusze zmarłych chłopów pańszczyźnianych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]