2007-06-25: Kara śmierci dla Ali Hassana al-Majida

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 25 czerwca 2007
Ali Hassan al-Majid

Ali Hassan al-Majid, kuzyn Saddama Husajna został skazany na śmierć przez powieszenie za zbrodnie przeciwko ludzkości.

"Bogu dzięki" – powiedział, wychodząc z sali Ali Hassan al-Majid. Oprócz niego na śmierć skazany został również minister obrony w rządzie Husajna Sultan Haszim, zaś dwaj dowódcy wojskowi na dożywocie.

Ali Hassan al-Majid znany był z bezwzględności i brutalności. To on był odpowiedzialny za największą masakrę Kurdów w Iraku.

16 marca 1988 roku z jego rozkazu, w ramach operacji „Anfal”, na wioskę Halabdża i jej okolice zrzucone zostały bomby z gazem musztardowym i cyjanowodorem. Podczas całej kampanii zginęło ok. 180 tys. ludności. Organizacje praw człowieka do dziś uważają Halabdżę za symbol największych zbrodni przeciwko ludzkości.

Podczas procesu przyznał się, że to on wydał rozkaz stracenia wszystkich Kurdów, którzy nie opuścili swoich domów.

"Mamy satysfakcję, że po dwudziestu paru latach sprawiedliwości stało się zadość. Przez niego zginęło ponad 180 tysięcy osób, zniszczonych zostało 5 tysięcy wiosek. Wyrok jest przestrogą dla innych reżimów, daje też rządowi Kurdystanu możliwość domagania się, by został uznany fakt, iż doszło do zbrodni ludobójstwa. Sami nie odbudujemy tysięcy wiosek, a teraz będziemy mogli domagać się rekompensat" - powiedział Ziyad Raoof, pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Źródła[edytuj]