Przejdź do zawartości

2007-06-24: Die Welt: „Królowa Merkel”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 24 czerwca 2007

Dziennik "Die Welt” napisał o Angeli Merkel jako o "królowej Merkel”, bez której nie doszło by do kompromisu w trakcie szczytu w Brukseli. Niemieccy politycy zgodnie chwalą "mistrzostwo dyplomatyczne”.

Kanclerz Angelę Merkel poparł jej koalicyjny partner SPD: "Było jasne, że pani kanclerz stała na straży interesów Unii. To zasługuje na nasze pełne poparcie i szacunek - powiedział dla "Die Welt" Peter Struck z SPD.

Niemiecka gazeta podkreśla jednak, że sukcesy międzynarodowe Merkel nie pomogą jej w polityce wewnętrznej, w której ostatnio nie jest najlepiej. Chodzi między innymi o potrzebę dużych reform, w tym systemu podatkowego. "Dobre relacje z Bushem i załatwienie sprawy z Polską nie wyglądają już tak dobrze, gdy popatrzymy na stan finansów publicznych" - podkreślał Struck.

"Merkel naprawiła unijny silnik. Jej rzeczowa, zorientowana na cel polityka umożliwiła kompromis" - powiedział sekretarz generalny CDU Ronald Pofalla.

"Dyplomatyczne mistrzostwo" - podsumował inny polityk CDU Volker Kauder.

Hans-Gert Poettering, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który w ostatnich tygodniach szczególnie ostro wyrażał się o Polsce, również docenia działania Angeli Merkel. Poettering wyraził również zadowolenie, że w traktacie wzmocnione zostaną kompetencje PE.

Guenter Verheugen, wiceprzewodniczący KE apeluje, by wyciągnąć z przebiegu szczytu odpowiednie wnioski i nie roztrząsać długo niemiłych momentów, które miały miejsce podczas negocjacji.

"Ważne, byśmy przeszli do porządku dziennego nad ostrym tonem, w jakim prowadzone były rozmowy w tych dniach" - powiedział Verheugen i dodał, że Polacy boją się, że można prowadzić politykę wschodnią ponad ich głowami.

Niemiec Ludwig Georg Braun podsumował szczyt stwierdzeniem, że Europa nadal jest na drodze reform.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]