2007-06-23: Polska osiągnęła porozumienie w sprawie systemu głosowania w Radzie UE
„Porozumienie z Polską w sprawie systemu głosowania w Radzie UE przewiduje, że kwestionowane przez Polskę zasady głosowania podwójną większością głosów zaczną obowiązywać od 2017 roku” – poinformowały tuż po północy źródła polskie.
Informację potwierdził również premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który poinformował, że porozumienie zostało osiągnięte podczas rozmów telefonicznych Jarosława Kaczyńskiego z przywódcami państw europejskich.
AFP podało, że byli to:
- Nicolas Sarkozy – prezydent Francji
- Tony Blair – ustępujący premier W. Brytanii
- Jose Luis Rodriguez Zapatero – premier Hiszpanii
- Jean-Claude Juncker – premier Luksemburga
Przy rozmowach obecny był również przewodniczący hiszpańskiej dyplomacji Miguel Angel Moratinos.
Pierwszą osobą informująca o porozumieniu była Jurgita Apanaviciute, litewska rzeczniczka, według której uczestnicy szczytu gratulowali sobie z powodu podjętej decyzji.
Oficjalne ogłoszenie porozumienia miało miejsce o godzinie 4.30 nad ranem.
Ustalono, że nowy traktat (Traktat Reformujący) zostanie przyjęty przez Konferencję Międzyrządową (IGC) najpóźniej do końca tego roku. Tym samym zastąpi on odrzuconą przez Francję i Holandię eurokonstytucję.
"Ten kompromis idzie dosyć daleko, ale to bardzo dobra rzecz dla całej Europy i dla Polski. Cieszę się, że udało się go osiągnąć, choć nie było łatwo" - powiedziała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.
Traktat ma wejść w życie w 2009 roku, ale uzgodniono, że do 2014 roku będą obowiązywały dotychczasowe, korzystne dla Polski zasady głosowania w Radzie UE jakie przewiduje Traktat z Nicei. Po 2012 roku zacznie obowiązywać system podwójnej większości państw (55%) i obywateli (65%) z eurokonstytucji.
"Wolałabym, by (nowe zasady głosowania większością głosu) zaczęły obowiązywać już w roku 2009, ale się nie udało. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze deklaracje (z Polski), udało się zawrzeć taki kompromis, by każdy mógł wrócić do kraju bez poczucia wyizolowania" - skomentowała przyjęte zasady kanclerz Niemiec.
Następnie przez trzy kolejne lata, do 2017 roku, każdy kraj będzie miał prawo zażądać powtórnego głosowania w systemie nicejskim i jeśli zbuduje mniejszość blokującą - decyzja nie zapadnie.
Drugi dzień obrad szczytu UE
[edytuj | edytuj kod]Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Źródła
[edytuj | edytuj kod]- PAP, PU – Polska osiągnęła porozumienie w sprawie traktatu – Onet.pl, 23 czerwca 2007
- mar – Jest kompromis ws. traktatu UE – Gazeta.pl, 23 czerwca 2007
- Kamil Świętoń – Szyt UE: jest porozumienie! – e-Polityka, 23 czerwca 2007