2007-06-23: Pogrzeb Vilmay Espin, żony Raula Castro

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 23 czerwca 2007

Vilma Espin, jedna z pierwszych partyzanckich bojowniczek, która była najbardziej wpływową politycznie kobietą na Kubie, została pochowana z pełnymi militarnymi honorami 22 czerwca.

Jej mąż, rządzący prezydent Raul Castro, umieścił urnę z prochami Espin w mauzoleum w Sierra Maetra, gdzie Vilma walczyła przeciwko rządom Batisty w latach 50. Partyzantka zmarła po długiej chorobie w wieku 77 lat w poniedziałek (18 czerwca).

Szwagier Espin, Fidel Castro, nie był widziany publicznie od momentu ogłoszenia w zeszłym roku, w lipcu, iż jego nagła operacja jelita spowoduje trwałe odsunięcie go od władzy i przejęcie obowiązków przez Raul’a, młodszego brata Fidela. 80-letni kubański przywódca nie pojawił się w tym tygodniu na oficjalnym pożegnaniu Espin ani też na piątkowej ceremonii, ale napisał o niej esej przedstawiony później w mediach.

Oficjalna telewizja pokazała w piątek Raul'a przekazującego urnę z prochami Vilmy do rąk młodej kobiety ubranej w biały żołnierski mundur. W czasie przewozu urny do mauzoleum została zagrana tradycyjna kubańska kompozycja „El Mambi”. Wyświetlono również stare nagrania Espin śpiewającej kołysanki swojej czwórce dzieci, a na końcu ukazał się napis dla Raul'a, męża Vilmy: „Nie mogłabym żyć bez ciebie”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]