Przejdź do zawartości

2007-06-22: PO: „Referendum narodowe jest próbą ucieczki PiS od odpowiedzialności”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 czerwca 2007

Dziś odbyła się w Sejmnie Konferencja Platformy Obywatelskiej z udziałem Jacka Saryusza-Wolskiego oraz Bronisława Komorowskiego na temat negocjacji unijnych oraz propozycji premiera na rozwiązanie problemu w Służbie Zdrowia.

„Myślę, że Polacy oczekują w tej chwili zupełnie innego referendum niż to, czy należy podnosić podatki. Polacy oczekują referendum na temat, czy warto utrzymywać rząd, który sięga do kieszenie Polaków zamiast rozwiązywać problemy” - powiedział Bronisław Komorowski. Wysuwał równocześnie o wiele dalej idące wnioski, mianowicie łączył ten styl rozwiązywania problemów państwa przez rząd Prawa i Sprawiedliwości z emigracją setek młodych przedsiębiorczych Polaków. Nazwał działania rządu Kaczyńskiego działaniami socjalistycznymi, które zamiast reformować zwiększają obciążenie ze strony obywateli.

„O 3 mln złotych zwiększyły się wydatki na administrację publiczną w ramach taniego państwa Kaczyńskich.” - kontynuował Komorowski. Jednocześnie zachęcał do większego wysiłku polskich negocjatorów.

Jacek Saryusz-Wolski podkreślał, że polscy negocjatorzy muszą pamiętać również o tym, aby rozwiązania, które proponują nie zachwiały spójności Europy: „Wyrażamy zaniepokojenie tym rozwojem wydarzeń, wprawdzie szczyt nadal trwa. Ale chcemy wyrazić troskę Platformy Obywatelskiej, aby w dialogu z naszymi partnerami umiejętnie dbać zarówno o nasze interesy, jak i o interesy całej Unii Europejskiej”.

Niecałą godzinę później, Krzysztof Putra w imieniu Prawa i Sprawiedliwości, komentował wystąpienie PO: „Kiedy polska delegacja walczy o interesy Polski w UE, krytyka na tym etapie jest nieodpowiednia”. Zaapelował również do opozycji, w szczególności do Platformy Obywatelskiej, aby nie utrudniała negocjacji. Krytykował też PO za demagogiczne wystąpienia w związku ze strajkami pielęgniarek. Natomiast Poseł Jolanta Szczypińska (PiS) stwierdziła, że nikt nie pomógł Służbie Zdrowia, tak jak obecny rząd.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]