2007-06-22: Navarro: „Hiszpania jest gotowa pomóc znaleźć rozwiązanie, jeśli zostaniemy o to poproszeni”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 22 czerwca 2007

„Hiszpania jest gotowa pomóc znaleźć rozwiązanie, jeśli zostaniemy o to poproszeni” - powiedział dziennikarzom minister ds. europejskich Alberto Navarro.

„Rozwiązania można szukać w kalendarzu i okresie (odniesienie do propozycji opóźnienia wejścia w życie systemu głosowania), a także formule podwójnej większości głosów, by pomóc Polsce czuć się dobrze w rodzinie europejskiej” – powiedział.

Rozwiązaniem może stać się zmiana pułapów w systemie podwójnej większości. Przewiduje on obecnie, że decyzje w Radzie UE zapadają, jeśli popiera je 55% krajów (co najmniej 15) zamieszkanych przez 65% ludności UE.

Na szczycie nieoficjalnie spekuluje się, że jedną z propozycji jest podniesienie pułapu populacji do 66,6%. Jak wyliczyli eksperci, ta propozycja nie jest jednak zadowalająca, gdyż dalej nie umożliwia nowym krajom, korzystającym z unijnych funduszy (tzw. kraje kohezyjne) blokowania niekorzystnych dla nich decyzji. Innym rozwiązaniem jest zwiększenie pułapu krajów niezbędnych do podjęcia decyzji.

Tymczasem rano premier Hiszpanii José Luis Rodríguez Zapatero już spotkał się z premierem Grecji Kostasem Karamanlisem, by rozmawiać o propozycji zgłoszonej wczoraj przez prezydenta Francji Nicolas Sarkozy’ego, czyli o wzmocnieniu tzw. kompromisu z Joaniny (Joanina - od miejscowości w Grecji).

Kompromis z Joaniny polega na odwlekaniu decyzji przez "rozsądny czas" przez kraje, które nawet jeśli nie mają one wystarczającej mniejszości blokującej. Ten mechanizm nie pozwala na torpedowanie decyzji w nieskończoność, a ponadto nie został zapisany w samej eurokonstytucji, jak chciała Polska, ale w osobnej deklaracji politycznej. Ponadto zapisano w niej, że mechanizm mógłby przestać obowiązywać do 2014 roku.

Polskę zadowoli ten wariant, pod warunkiem, że „zostałby poważnie wzmocniony i był elementem szerszego pakietu ofert dla Polski” - tłumaczyły źródła polskie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]