2007-06-22: Koniec roku szkolnego 2006/2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klassenzimmer1930.jpg
piątek, 22 czerwca 2007
Nauka
N icon science.png

W dniu 22 czerwca 2007 r. nastąpiło zakończenie roku szkolnego 2006/2007 w polskich szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. W większości placówek zakończenie roku miało uroczysty charakter.

Uczniowie otrzymali świadectwa ukończenia klas (lub szkół – dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów).

Roman Giertych na zakończeniu roku szkolnego w Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Laskach koło Warszawy[edytuj]

Roman Giertych, wicepremier i minister edukacji podczas zakończenia roku szkolnego w placówce w Laskach wręczył najlepszym uczniom świadectwa i życzył wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

„To czas na wielkie podziękowanie dla wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów. To także czas na gratulacje dla tych, którzy osiągnęli dobre wyniki z nadzieją, że ci, którzy osiągnęli te wyniki trochę słabsze poprawią się w następnym roku” – mówił minister.

„Edukacja jest jak niepodległość – kosztuje. I będzie kosztować, a ja będę dbał o to, aby znalazły się na to pieniądze” – powiedział Giertych. Minister obiecał również wzrost funduszy na edukację.

Za inwestycję pierwszoplanową uznał wyposażenie i odpowiednie dostosowanie pracowni komputerowych aby tak wyglądały jak sala komputerowa w Laskach wyposażona przy udziale MEN.

„Mamy tutaj też elektroniczne notatniki, które są wyposażone w syntezator mowy i linijkę brailowską, która działa jak monitor dla widzących. Notatniki są przenośne, a w razie potrzeby można od nich odłączyć samą linijkę i podłączyć ją do komputera, aby odczytywać na niej informacje podane na monitorze” – powiedział jeden z uczniów szkoły.

Apel o zniesienie przymusu szkolnego[edytuj]

Z okazji zakończenia roku szkolnego Krzysztof Olędzki, Rzecznik Praw Ucznia i Rodzica zwrócił sie do polityków o:

  • zniesienia przymusu szkolnego
  • likwidację karty nauczyciela
  • wprowadzenia jednolitych zasad finansowania szkół

Uzasadnieniem jego postulatów było dążenie do wolności edukacji i przestrzegania praw człowieka w szkole.

„Zniesienie przymusu szkolnego przyniesie podobne rezultaty jak brak przymusu oglądania telewizji, którą wielu ludzi i tak ogląda kilka godzin dziennie, ale nie dlatego, że muszą, tylko dlatego że emitowane programy wydają im się atrakcyjne” – twierdzi rzecznik.

Natomiast likwidacja karty nauczyciela jest związana z przywilejem nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, których nie można zwolnić. "Przywileju, który jest zmorą wielu dyrektorów szkół publicznych” – napisał w apelu Olędzki.

Równe zasady finansowania miały by być "w zakresie jednakowej dotacji i równych zasad dostępu do nieruchomości oświatowych i sportowych niezbędne jest dla dalszego rozwoju placówek niepublicznych adresowanych dla najbiedniejszych, w których opłaty zbliżone są do opłat w szkołach publicznych”.

Rzecznik postuluje również o mikroszkoły i mikroprzedszkola (15 uczniów). "Większa liczba szkół, spowoduje wzbogacenie oferty, wzrost konkurencyjności i obniżenie kosztów. Łatwiej jest jednemu nauczycielowi przejechać 30 km samochodem niż 30 uczniom 5 km na rowerze”.

Na zakończenie Olędzki stwierdził, że "rozpoczynające się dziś wakacje będą dla Szanownych polityków czasem owocnej pracy, tak aby, 31 sierpnia 2007 można było rozpocząć nowy rok szkolny pod rządami ustawy O Systemie Oświaty szanującej prawa człowieka. Prawo do wolności edukacji”.

Podczas wakacji będzie monitorowane bezpieczeństwo uczniów[edytuj]

Również z okazji zakończenia roku szkolnego minister edukacji Roman Giertych poinformował, że został powołany zespół, który będzie zajmował się kontrolą bezpieczeństwa dzieci m.in. na koloniach, obozach czy wycieczkach (kontrole kierowców autobusów). W jego skład będą wchodziły osoby z resortu edukacji i spraw wewnętrznych. Zespół będzie ściśle współpracował z policją.

Źródła[edytuj]