2007-06-21: Jaroszuk: „To karygodne, żeby żołnierze z bronią pili alkohol”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 21 czerwca 2007

17 czerwca na Porytowym Wzgórzu koło Janowa Lubelskiego miała miejsce uroczystość z okazji 63. rocznicy bitwy partyzanckiej, która odbyła się podczas II wojny światowej. W obchodach rocznicowych brali udział żołnierze z Kompanii Honorowej 3 Zamojskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy pod pomnikiem upamiętniającym tamte czasy oddali salwę honorową.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się festyn. Część żołnierzy piła piwo, również pod pomnikiem - i właśnie to zbulwersowało uczestników uroczystości.

"Nie do pomyślenia, żeby robić coś takiego w miejscu, które upamiętnia poległych ludzi - krytykował postępowanie wojskowych, mieszkaniec Janowa.

"Przecież my tutaj walczyliśmy i ginęliśmy!" - powiedział Józef Prażmo z Siedlisk koło Kamionki, uczestnik walk.

"Nie wiedziałem o tym. To działo się po uroczystości, kiedy ja już stamtąd odjechałem. Jednak picie tuż obok pomnika jest naganne. Wobec winnych zostaną wyciągnięte konsekwencje" - informuje ppłk Stanisław Lenart, dowódca żołnierzy.

"Wszyscy uczestnicy uroczystości tuż po mszy świętej poszli do stoisk z alkoholem. A żołnierze musieli przez cztery godziny stać na słońcu. Każdy na ich miejscu skusiłby się na jedno piwo" - bronił wojskowych kpt. Wojciech Brykner, dowódca kompanii.

"Żołnierzom nie przystoi picie alkoholu w takim miejscu. Przecież tam ginęli ludzie, którym nieco wcześniej wszyscy oddawali hołd. Jeśli uroczystość dobiegła końca, dowódca powinien wydać podwładnym rozkaz odmaszerowania spod pomnika. Będziemy domagali się wyjaśnień" - powiedział gen. dyw. Wacław Szklarski, prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

"To karygodne, żeby żołnierze z bronią pili alkohol" - powiedział płk Edward Jaroszuk, rzecznik Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, która 20 czerwca wszczęła postępowanie w tej sprawie.

Dowództwo Wojsk Lądowych również toczy postępowanie wobec trzech żołnierzy i dowódcy kompanii.

"Oczekujemy wyjaśnień jeszcze w tym tygodniu" - powiedział mjr Sławomir Lewandowski, rzecznik prasowy DWL.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości