Przejdź do zawartości

2007-06-20: Urlop za granicą z dofinansowaniem z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 20 czerwca 2007

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że ograniczenie dopłaty z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych wyłącznie do wypoczynku w Polsce jest niezgodne z konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest art. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 2a ustawy z 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, ze zm.). W tych przepisach zawarte są ograniczenia pracownika co do usług finansowania form wypoczynku, aktywności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej, które maja miejsce poza granicami Polski.

Skarga na powyższe rozporządzenie złożył w listopadzie 2004 roku Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał rozstrzygnął sprawę 28 marca 2007 roku (K 40/40).

Zaskarżone przepisy zostały wprowadzone w życie w 2003 roku wraz z nowelizacją ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zdecydowano wówczas, że środki finansowe z tego funduszu mogą być przeznaczane tylko na wypoczynek w kraju.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że takie przepisy ograniczają znacznie wybór pracownika, co do miejsca jego wypoczynku. Jest to szczególnie dokuczliwe dla obcokrajowców pracujących w Polsce. To zaś narusza ustawę konstytucyjną o dyskryminacji. Odstępstwo od równoprawnego traktowania pracowników pobierających świadczenia z funduszu jest niezgodne z regułami sprawiedliwości społecznej.

Trybunał zaznaczył też, że osoby które w poprzednich latach korzystały z urlopu za granicą nie mogą się ubiegać o zwrot kosztów z funduszu, gdyż wyrok trybunału nie działa wstecz.

Resort pracy planuje nowelizację ustawy, która dostosuje ją do wyroku TK.

Źródła[edytuj | edytuj kod]