2007-06-20: Spotkanie Piechy z pielęgniarkami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 20 czerwca 2007
Protest pielęgniarek przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (20 czerwca 2007)

Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha spotkał się przed południem z czterema pielęgniarkami, które od wtorku przebywają w Kancelarii Premiera.

Cztery pielęgniarki okupują pokój w kancelarii premiera, a ich koleżanki, po porannej akcji policji, nie zaprzestały protestu i kontynuują go na chodniku przed Kancelarią Premiera. "Kobiety mogą wyjść, kiedy zechcą" - zapewniają przedstawiciele rządu. "Jednego tylko nie chcą - rozmawiać" - twierdzi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

"Okupacja budynków użyteczności publicznej jest łamaniem prawa. Protestujący zostali o tym poinformowani" - powiedział wiceminister po spotkaniu. Piecha dodał, że przedmiotem rozmów z pielęgniarkami obecnie jest tylko przerwanie okupacji budynku.

Z pielęgniarkami solidaryzują się: Związek Nauczycielstwa Polskiego, Związek Zawodowy Górników ale także Andrzej Lepper. Minister zapowiedział, że chce w sprawie porannej akcji policji w trybie pilnym spotkać się z premierem. Wicepremier skrytykował użycie siły "w stosunku do osób protestujących w słusznej sprawie" i zapewnił że Samoobrona odcina się od tych działań. Lepper przyznał jednak, że potępia też wczorajszą odmowę pielęgniarek spotkania z premierem. "Powinna tam pojechać chociaż jedna reprezentantka" - powiedział.

Z pomocą jadą również ze Śląska związkowcy Sierpnia 80. Górnicy mówią, iż są zbulwersowani sytuacją - jadą zatem do stolicy wesprzeć pielęgniarki. Jak podało Radio TOK FM, spodziewać się można wizyty co najmniej trzech autokarów z górnikami ze Śląska

Równocześnie do Warszawy jadą pielęgniarki i lekarze z różnych części kraju.

Pomoc zapowiadają też organizacje lewicowe, zarówno polskie, jak i europejskie, m.in. Nordycka Zielona Lewica.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]