2007-06-19: Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 19 czerwca 2007

Rząd przygotowuje projekt zmian w prawie telekomunikacyjnym.

Prawo telekomunikacyjne, które zostało uchwalone po wejściu Polski do Unii Europejskiej, ma teraz zostać zmodyfikowane i poszerzone o nowe elementy takie jak kary za dostarczanie spamu, korzystniejsze procedury reklamacji rachunków telefonicznych oraz bilingi udostępniane w Internecie.

Spam[edytuj]

Jedną z najważniejszych nowości mają być przepisy dotyczące spamu, który ma po raz pierwszy w polskim prawie otrzymać jasną definicję. W myśl nowych przepisów każdy użytkownik poczty elektronicznej będzie miał prawo reklamacji, a operatorzy pod groźbą sankcji będą zobowiązani znaleźć źródło tego spamu.

E-maile[edytuj]

Za usługi telekomunikacyjne mają zostać uznane maile. Klienci korzystający ze skrzynek na serwerach operatorów otrzymają prawo m.in. do reklamacji, jeżeli jakiś mail przez nich wysłany nie dojdzie do adresata na czas.

Kara nałożona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie wpłacana w depozyt sądowy do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w sądzie.

Numery o podwyższonej płatności[edytuj]

Abonentów na pewno ucieszy także zapis dotyczący połączeń z tzw. numerami o podwyższonej płatności, czyli np. 0-300, 0-700, 0-701 i 0-708. Od tej pory w celu ochrony przed niechcianymi połączeniami z tymi numerami klient musiałby podpisać osobną umowę, by móc z nich korzystać.

Odłączenie klienta od sieci telekomunikacyjnej[edytuj]

Operator nie będzie mógł także odłączyć klienta od sieci telekomunikacyjnej, dopóki nie zostanie do końca wyczerpana droga reklamacyjna. Jeśli telefon przestanie działać, klient odzyska część abonamentu już po 4 godzinach od zgłoszenia usterki.

Billingi[edytuj]

UKE otrzyma wgląd do wszystkich umów zawieranych pomiędzy operatorami a abonentami, a abonenci otrzymają wgląd do swoich szczegółowych rachunków np. przez Internet.

Źródła[edytuj]