2007-06-19: Chełm: wandalizm przystanków autobusowych i znaków drogowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 19 czerwca 2007
Chełm, ul. Lubelska, przystanek autobusowy

Niebawem rozpocznie się w Sądzie Rejonowym w Chełmie proces młodego mężczyzny, który ukradł właz do kanalizacji miejskiej stwarzając tym samym zagrożenie dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich ocenił straty na 150 zł.

"Wandale niszczą wszystko, co stanie na ich drodze. Szczególnie upodobali sobie przystanki autobusowe. Nie oszczędzają też znaków drogowych. W ciągu roku koszty wymiany sięgają setek tysięcy złotych. Tylko ostatnio wydaliśmy na naprawę przystanków i znaków ponad 21 tys. zł. Najgorsze jest jednak to, że farba jeszcze na dobrze nie wyschnie, a wandale już po niej mażą" – powiedziała Anna Popek, główna księgowa Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.

Codziennie jest niszczonych kilka wiat przystanków autobusowych a koszt postawienia jednego wynosi 14 tys. zł. Wandale wybijają szyby, malują graffiti oraz obrywają metalowe części. Niszczone są również znaki drogowe, które wandale wyginają, malują sprayem i wyrywają

"Wielopłaszczyznowe, prostokątne znaki bywają często traktowane przez złodziei jako znakomity materiał do budowy przyczep samochodowych. W przeszłości widziałem już takie przyczepki z burtami pomalowanymi na charakterystyczny zielony kolor i pozostałościami napisów informacyjnych" – powiedział Andrzej Korolczuk, zastępca komendanta Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Zbigniew Szepietowski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zwraca uwagę na fakt, iż większe zagrożenie stanowi dewastacja znaków drogowych niż ich kradzież. Najczęściej są one niszczone po sobotnio-niedzielnych dyskotekach przez młodzież pod wpływem alkoholu.

"Obrócony, przewrócony czy kompletnie zniszczony znak stwarza realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Dlatego nasze służby objeżdżają drogi, gdzie wandale mogli dać znać o sobie i naprawiają uszkodzenia. Dotyczy to przede wszystkim znaków decydujących o podporządkowaniu ruchu, bądź ograniczeniu prędkości" - powiedział Zbigniew Szepietowski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Wikinews
Lubelskie
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości