2007-06-18: Posłowie, którzy nierzetelnie wypełnili oświadczenia majątkowe, staną przed komisją etyki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 18 czerwca 2007

W związku z nierzetelnym wypełnianiem oświadczeń majątkowych ponad stu psołów zostało wezwanych przed sejmową komisję etyki.

"Widzimy problem, ale przyjmujemy, że nie wynika on ze złej woli parlamentarzystów" - powiedział wiceszef komisji Sławomir Rybicki.

Jednym z najczęściej pojawiających się zarzutów było zaniżanie przez posłów wartości nieruchomości.

"Po przeprowadzeniu rozmowy przyjmujemy te wyjaśnienia i oczekujemy, że w kolejnym roku te oświadczenia będą zawierały treści zgodne ze stanem faktycznym" - powiedział Rybicki. Dodał, że "kontrola wartości nieruchomości to sprawa drugorzędna: Komisja bada, czy wartość tego majątku jest w jakiejś wytłumaczalnej relacji do dochodów, które poseł osiąga z tytułu mandatu poselskiego. To jest główne zadanie komisji".

Inną przyczyną pojawiania się nieprawidłowości jest według niego konstrukcja dokumentu. "Samo oświadczenie majątkowe jest tak sformułowane, że daje posłom pole do popisu". Jako przykład podał wpisanie do oświadczenie wartość mieszkania w kwocie 40 tys. złotych, za które na wolnym rynku trzeba by było zapłacić przynajmniej trzy razy więcej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]