2007-06-17: Brzeziński: Polska powinna utrzymać bliskie więzi z USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbigniew Brzeziński
niedziela, 17 czerwca 2007

„Im bardziej Polska jest wpływowa w Unii, tym ważniejsze są dla USA przyjaźń i poparcie ze strony Polski" - powiedział były doradca prezydenta USA Jimmy’ego Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego Zbigniew Brzeziński.

Brzeziński podkreślił, że Polska powinna tak jak do tej pory blisko współpracować ze Stanami Zjednoczonymi. Dodał, że USA doceniają Polskę, mimo iż nasz kraj nie ma dla nich głównego znaczenia.

Brzeziński powiedział, że jeżeli Polska będzie izolowana w Europie i znajdzie się pomiędzy Rosją a Niemcami to stanie się mniej istotna dla USA. Dodał, że powinna ona walczyć w obronie swoich interesów w sposób inteligentny, a nie zaborczy. Podkreślił jednocześnie, że dla jedności UE niezbędne staje się pojednanie Polski i Niemiec.

Zdaniem byłego doradcy prezydenta USA, Polska powinna zgodzić się na budowę elementów tarczy antyrakietowej na swoim terytorium, ale jednocześnie zażądać od Stanów Zjednoczonych gwarancji udzielenia militarnego wsparcia w sytuacji, gdyby nasz kraj stał się celem wrogiej akcji z powodu rozmieszczenia tarczy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]