Przejdź do zawartości

2007-06-16: Ivan Basso ukarany na 2 lata

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Ivan Basso
sobota, 16 czerwca 2007

Włoski kolarz Ivan Basso został ukarany przez Włoski Związek Kolarski (FCI) 2 letnią klasyfikacją w związku z udziałem w Operación Puerto. Włoch będzie mógł powrócić do ścigania 24 października 2008 roku. 29-letni zawodnik, 7 maja potwierdził, że kontaktował się z doktorem Eufemiano Fuentesem. "Basso musi ponieść konsekwencje za złamanie regulaminu antydopingowego WADA, a dokładnie artykułu 2.2 (mówiącym o użyciu lub próbie użycia zabronionych substancji). Przy ustalaniu kary nie braliśmy pod uwagę jego współpracy z nami, gdyż jego pomoc nigdy tak na prawdę nie miała miejsca."- powiedział Vincenzo Ioffredi, prezydent komisji dyscyplinarnej FCI.

"Odkąd przyznałem się do kontaktów z Fuentesem, czuję się lepiej w stosunku do siebie jak i mojej rodziny. To prawda, że przez rok oszukiwałem, ponieważ bałem się, że zostanę przyłapany. Ludzką rzeczą jest popełniać błędy."- powiedział zwycięzca Giro d`Italia z 2006 roku. "Teraz zapłacę za moje błędy. Chciałbym także podkreślić, że ujawniłem wszystko to co wiem, a dla sportowca na moim poziomie nie jest to łatwa sprawa. Straciłem wszystko, wyścigi, kontrakt, ale jest to uzasadnione ponieważ wprowadzałem ludzi w błąd. Zaakceptowałem tą decyzję i teraz będę się musiał skupić na treningach, by utrzymać formę."

Włoch otrzymał najwyższą karę - 2 lata zawieszenia. Prawnik Basso ubiegał się o skrócenie dyskwalifikacji o 7 miesięcy i 24 dni z uwagi na współpracę kolarza z Włoskim Komitetem Olimpijskim (CONI). Prokurator CONI stwierdził jednak, że jego pomoc była nie wystarczająca i że mógł w tej sprawie zrobić znacznie więcej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]