Przejdź do zawartości

2007-06-16: Czy komisja ds. PKN Orlen wznowi prace?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 16 czerwca 2007

Wznowienie prac komisji śledczej jest elementem renegocjowanej umowy koalicyjnej PiS, LPR i Samoobrony. Jednym z powodów reaktywacji prac komisji ds. Orlenu są prawdopodobnie nowe zeznania lobbysty Marka Dochnala.

"Powrót sejmowej komisji śledczej ds. Orlenu jest konieczny" - uważa wicepremier Roman Giertych.

Posłowie, którzy podczas ubiegłej kadencji zasiadali w komisji a obecnie tworzą koalicję, obiecali, że w następnej kadencji powrócą do wyjaśnienia niektórych wątków. "Tych tematów było bardzo wiele i były bardzo ciekawe" - powiedział Giertych.

Lider LPR zaznaczył także, że pojawiły się nowe zeznania osób, które były już przesłuchiwane przez sejmową komisję. "Te nowe zeznania są jeszcze bardziej wstrząsające, niż te, których mieliśmy okazję słuchać" - podkreślał.

"Nie ma naszej zgody na reaktywację komisji śledczej do spraw Orlenu. Potwierdzam, że w rozmowach koalicyjnych te spraw były omawiane, ale tutaj naszej zgody na powołanie komisji orlenowskiej nie ma. Możemy rozważać sprawę powołania ponownie komisji orlenowskiej, gdy będziemy mieć pewność i przekonanie, że informacje prasowe, bo na nich jak przypuszczamy opiera się premier Giertych, potwierdzą się w trakcie śledztw, a takiej wiedzy jeszcze nie mamy" - powiedział dziś Marek Kuchciński, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości. Według niego, obecnie wszystkie siły polityczne powinny skupić się na kwestii Traktatu Europejskiego.

Wojciech Wierzejski (LPR) na brak zgody Prawa i Sprawiedliwości na reaktywację komisji śledczej do spraw Orlenu powiedział, że "jeśli PiS wycofa się z powołania komisji to pod znakiem zapytania staje poparcie LPR dla kandydata PiS na szefa NIK".

Źródła[edytuj | edytuj kod]