2007-06-15: VII Zjazd Gnieźnieński

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 15 czerwca 2007

15 czerwca Lech Kaczyński uczestniczył w VII Zjeździe Gnieźnieńskim. Odbywał się on pod hasłem „Człowiek drogą Europy”. Przed Zjazdem prezydent spotkała się z Sekretarzem Stanu Stolicy Apostolskiej Kardynałem Tarcisio Bertone.

Podczas Zjazdu Lech Kaczyński wygłosił przemówienie, w którym powiedział:

Oczywiście temat dzisiejszej konferencji, Zjazdu w istocie, jest tematem, który da się omawiać z wielu punktów widzenia. (...) Wszyscy z tej racji mamy tutaj swoje powinności, mamy duchownych, uczonych, zarówno w sutannach jak i świeckich, mamy osoby wyznania katolickiego, a także innych chrześcijańskich, również wyznania judaistycznego i islamskiego. (...) Europa jest dzisiaj w okresie, można powiedzieć, pewnej gorączki. Dni wręcz dzielą nas od co najmniej próby podjęcia jednoznacznych czy prawie jednoznacznych już decyzji dotyczących nowego kształtu instytucjonalnego. Jestem osobiście najgłębiej przekonany, że czy teraz, czy chwilę później, ale ten nowy kształt zostanie przyjęty. Nowy kształt Unii Europejskiej, która niewątpliwie wymaga reformy, i która obejmuje większość naszego kontynentu, acz jednak nie całość - to jest wyzwanie pierwsze. Drzwi do Unii Europejskiej, jeżeli istotnie ma być ona europejska, powinny pozostać otwarte. (...)

Droga Europy to droga człowieka. Powstanie jednak pytanie, o jaki typ humanizmu chodzi? (...) Myślę, że po pierwsze jest to problem prawdy, ale problem prawdy w sferze politycznej na pewno rozstrzygany być nie może. Ale to także sprawa pełnego wymiaru człowieka, który - w większości przynajmniej przypadków - jest istotą teocentryczną, taką która Boga potrzebuje, która potrzebuje rzeczywistości innej niż ta, którą widzimy, rzeczywistości trwalszej a przede wszystkim nieporównanie doskonalszej. Dopóki wiara w to w większości z nas nie zniknie, dopóty będziemy przekonani, że nasze czyny tu, na Ziemi będą przedmiotem jakiejś oceny - nawet jeśli jest to ocena nieogarnienie miłosierna, to jestem przekonany, że możemy tutaj stworzyć świat rzeczywiście ludzki, humanistyczny, przyjazny konkretnemu człowiekowi – to jest moje podstawowe przesłanie dla tych, którzy dziś w Europie, może nie w Polsce, ale w Europie, niejednokrotnie walczą o wartości związane z religią chrześcijańską, ale także z innymi religiami”.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości