2007-06-15: Sarkozy proponuje plan wzmocnienia Polski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Nicolas Sarkozy
piątek, 15 czerwca 2007

"Usłyszeliśmy od francuskiego prezydenta propozycję, które mogą się przyczynić do sukcesu szczytu w Brukseli" - powiedział wiceminister w Kancelarii Premiera Andrzej Sadoś.

Jak na razie propozycja jest tajemnicą.

"Każde niepotrzebne słowo mogłoby skomplikować proces szukania konsensusu. Ale każde stanowisko musi być uwzględnione chociażby częściowo" - mówił Nicolas Sarkozy. Lech Kaczyński zapowiedział, że w najbliższą niedzielę polscy i francuscy negocjatorzy zaczną pracować nad szczegółami kompromisu.

Prezydent Francji prawdopodobnie znalazł sposób na wzmocnienie pozycji Polski, bez ruszania systemu podwójnej większości, popieranego przez większość państw Unii. Zdaniem ekspertów sposobów na wzmocnienie pozycji Polski jest kilka. Jeden z nich to tzw. kompromis z Joaniny, który umożliwia blokowanie unijnych decyzji.

"Na razie jest to mechanizm nieskuteczny. Żeby działał, trzeba by usunąć zapis, że blokowanie jest możliwe tylko przez rozsądny czas, a sam mechanizm musiałby być wpisany do traktatu" - powiedział Konrad Szymański, eurodeputowany PiS.

"Myślę, że Polska będzie miała przyjaciela na tym i kolejnych szczytach Unii" - stwierdził wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Adam Bielan z PiS. O sukcesie mówi polski negocjator Marek Cichocki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]