2007-06-14: Nicolas Sarkozy z wizytą w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Nicolas Sarkozy i Lech Kaczyński na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
czwartek, 14 czerwca 2007

Prezydent Lech Kaczyński powitał w Warszawie prezydenta Republiki Francuskiej Nicolasa Sarkozy'ego. Uroczysta ceremonia odbywała się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie prezydenci zjedli śniadanie, po którym rozpoczęły się rozmowy obu głów państwa. Ich głównym tematem była sprawa traktatu europejskiego.

O godzinie 13:30 odbyło się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego spotkanie obu prezydentów z dziennikarzami gdzie Lech Kaczyński zwrócił się do dziennikarzy:

„Przede wszystkim chciałem podziękować Panu Prezydentowi Nicolasowi Sarkozy`emu za wizytę w Polsce, za niezwykle interesującą rozmowę, która była związana z wieloma interesującymi propozycjami; rozmowę, którą uważam za niezwykle efektywną; rozmowę, która wskazuje na to, że Francja ma prezydenta, który rzeczywiście może rozwiązać niejeden z problemów, który w naszej, dzisiaj już 27-podmiotowej Europie, jest aktualny, bez którego rozwiązania Europa nie pójdzie tak szybko naprzód, jak mogłaby pójść. Jestem wręcz niezmiernie zadowolony, myślę, że jesteśmy w stanie współpracować nieporównanie bliżej, niż to było dotychczas. Omawialiśmy olbrzymią ilość spraw związanych nie tylko z konstytucją europejską, ale również z nią. Obydwaj jesteśmy przekonani, że dzień 21, a w szczególności 22 czerwca tego roku, czyli drugi dzień konferencji, powinien być dniem sukcesów i Francji, i Polski, ale przede wszystkim całej Europy”.

„Polska, jak każdy wielki kraj, ma swoje prawa, ale i swoją odpowiedzialność. Nie uzgodniliśmy wszystkiego, ale po tym spotkaniu mam lepsze zrozumienie tych niepewności po stronie Polski, stanowiska polskiego. Jestem przekonany po tym spotkaniu, że przy odrobinie kompromisu z obu stron będziemy mogli wyciągnąć Unię Europejską z tego marazmu. Europa potrzebuje Polski. Powinna ona unikać izolacji, bo inaczej nie będzie Unii” - powiedział Nicolas Sarkozy.

Celem wizyty Sarkozy'ego było m.in. przekonanie polskich władz do rezygnacji z pierwiastkowego systemu głosowania w Radzie Unii Europejskie. Stwierdził, że wizyta pozwoliła mu zrozumieć stanowisko Polski. „Trzeba więc zrobić wszystko, aby szczyt w Brukseli zakończył się sukcesem” - powiedział na koniec.

Natomiast o godzinie 14:15 w Belwederze prezydent Sarkozy spotkał się z premierem Jarosławem Kaczyńskim.

Fotorelacja[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]