2007-06-13: Wizyta premiera Estonii w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 13 czerwca 2007
Polityka
N icon politics.png
Lech Kaczyński i Andrus Ansip podczas dzisiejszego spotkania.

W dniu dzisiejszym Lech Kaczyński spotkał się za premierem Estonii Andrusem Ansipem, który składa dwudniową wizytę w Polsce. Rozmowy dotyczyły stosunków panujących pomiędzy oboma krajami oraz współpracy pomiędzy regionami i pozostałymi krajami UE. Prezydent Polski przedstawił swoje stanowisko dotyczące ostatnich wydarzeń w UE.

Natomiast premier Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej zwrócił uwagę na udział obu krajów w projekcie rozbudowy elektrowni atomowej w Ignalinie, budowie mostu energetycznego i trasy Via Baltica (ma ona łączyć Skandynawię i kraje nadbałtyckie z Europą Zachodnią). Powiedział, że inwestycje "tworzą trwałą i mocną podstawę gospodarczą naszych związków".

Premier Estonii wyraził nadzieję, że państwa Unii Europejskiej znajdą rozwiązanie politycznych problemów na najbliższym szczycie (21-22 czerwca). "Będziemy chętni do współpracy w procesie reform w UE. (...) Mam nadzieję, że znajdziemy porozumienie polityczne na szczycie w Brukseli. (...) Musimy bardziej współpracować w instytucjach międzynarodowych - UE, NATO" - powiedział Andrus Ansip.

Poruszając plany inwestycyjne dotyczące drogi Via Baltica premier Kaczyński powiedział, po rozmowach z Ansipem, że "W tym kontekście wspominaliśmy o problemie Rospudy, bo to nic innego jak właśnie Via Baltica. Blokady, które są tam tworzone to nic innego jak próba odcięcia państw bałtyckich od UE".

Jarosław Kaczyński poinformował, że rozmowa z premierem Estonii dotyczyła również "niczym nieuzasadnionego ataku Federacji Rosyjskiej" na Estonię. Zadeklarował, że Polska "jest gotowa wspierać Estonię w "niełatwych sporach z potężnym sąsiadem".

Rozmowy dotyczyły również "cyberataku" jaki dotknął Estonię po usunięciu radzieckiego pomnika w Tallinie. Premier Polski podkreślił, że "za pomocą takiego cyberataku można sparaliżować nie tylko państwo, ale całe życie społeczne kraju".

Andrus Ansipa podziękował Polsce za poparcie podczas konfliktu z Rosją oraz za wstawiennictwo podczas wstępowaniu Estonii do NATO.

Źródła[edytuj]