2007-06-13: Szymon Peres nowym prezydentem Izraela

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szymon Peres
środa, 13 czerwca 2007

83-letni wicepremier Szymon Peres z partii politycznej Kadima, został wybrany na prezydenta przez izraelski parlament w drugiej turze głosowania.

Konkurentami Peresa był Reuwen Riwlin (Likud) i Colette Awital (Izraelska Partia Pracy). Zrezygnowali oni z dalszego startowania w wyborach gdy Peres otrzymał 58 głosów (Riwlin - 37, Awital - 21).

Wyniki drugiej tury wyborów przedstawiały się następująco:

  • 86 deputowanych było "za"
  • 23 deputowanych "przeciw"
  • 8 kart było pustych
  • 2 karty były nieważne

"Szymon Peres jest dziewiątym prezydentem państwa Izrael" - powiedziała po głosowaniu przewodnicząca Knesetu Dalia Icyk (pełni funkcję szefa państwa w zastępstwie Mosze Kacawa).

Siedmioletnia kadencja obecnego prezydenta Mosze Kacawa jeszcze nie upłynęła. Formalnie wybór nowego prezydenta powinien odbyć się w lipcu. Jednak od stycznia Kacawa przebywa na urlopie w związku z zarzutami o przestępstwa na tle seksualnym.

Szymon Peres urodził się w 1923 roku w Polsce jako Szymon Perske. W 1994 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Od kilkudziesięciu lat bierze udział w życiu politycznym Izraela (był m.in. premierem, ministrem ds. rozwoju pustyni Negew, Galilei i rozwoju regionalnego, wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych). W 2005 roku razem z Ehudem Olmertem i Arielem Szaronem założył partię Kadima.

Źródła[edytuj]