2007-06-13: Polsko-niemiecki Euroregion nie dostanie 124 mln euro

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 czerwca 2007

Województwo lubuskie i niemiecka Brandenburgia prawdopodobnie nie będą mogły wykorzystać unijnych 124 mln euro. Powodem zamrożenia funduszy jest spór o siedzibę instytucji, która ma zarządzać wydawaniem funduszy – napisano w niemieckim dzienniku „Märkische Oderzeitung”, wydawanym w Brandenburgii.

Lubuskie w ramach współpracy transgranicznej w latach 2007 – 2013 ma otrzymać 50 mln euro. Jednak do chwili obecnej środki nie zostały uruchomione.

Przedstawiciele obu zainteresowanych stron wcześniej zadecydowali, że zarządzać funduszami będzie instytucja w Zielonej Górze. Jednak polski rząd postanowił współdecydować o celach, na jakie zostaną przeznaczone pieniądze, o czym poinformował regiony.

W tej sytuacji Niemcy zażądali dodatkowego sekretariatu w Poczdamie przy brandenburskim ministerstwie gospodarki. Temu pomysłowi sprzeciwiła się Warszawa oraz Bruksela. Unia Europejska przypomniała też polskiemu rządowi o zasadzie subsydiarności i zaapelowała, by pozwolono władzom lokalnym samym zadecydować o przeznaczeniu unijnych funduszy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubuskiego
Wikinews
Lubuskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubuskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Kostrzyna nad Odrą, Żar
pozostałych miejscowości