2007-06-13: LPR: sprawa niemieckich roszczeń

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 13 czerwca 2007

Liga Polskich Rodzin uważa, że rozwiązanie problemu niemieckich roszczeń wymaga kompleksowych rozwiązań prawnych, przygotowanych przez rząd w trybie pilnym.

Dziś we wsi Narty (woj. warmińsko-mazurskie) odbyła się konferencja prasowa LPR. Posłowie Ligi spotkali się z dziennikarzami w pobliżu posiadłości rodziny Głowackich, którzy, na mocy wyroku sądowego, muszą opuścić swój dom. Sąd zdecydował o zwróceniu nieruchomości dawnej właścicielce Agnes Trawny, która w latach 70. wyjechała do Niemiec.

Partia ta chce, aby w umowie koalicyjnej zapisać konieczność uporządkowania ksiąg wieczystych. Politycy LPR zapewnili, że będą dążyć do wpisania w umowę koalicyjną kwot potrzebnych na uporządkowanie ksiąg wieczystych na ścianie północnej i zachodniej. W województwie warmińsko-mazurskim jest to kwota 1 mln zł.

LPR wspiera także tworzenie związku gmin zagrożonych niemieckimi roszczeniami. Według wójta gminy Jedwabno, Włodzimierza Budnego, na terenie której leży miejscowość Narty, dawni właściciele tylko na terenie tej gminy złożyli 60 wniosków w sprawie roszczeń, które mogą opiewać na 2 mln zł.

Nie wiadomo, ile nieruchomości w Polsce jest zagrożonych niemieckimi roszczeniami z powodu nieaktualnych wpisów w księgach wieczystych.

Źródła[edytuj]