2007-06-12: Zakaz palenia w zakładach pracy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 czerwca 2007
Palarnie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej

Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia przygotowali projekt nowelizacji ustawy, w myśl którego w żadnym zakładzie pracy nie wolno będzie palić papierosów.

Takiemu rozwiązaniu sprzeciwił się Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zakaz palenia będzie obowiązywał w pomieszczeniach zakładów pracy oraz w odległości 10 m od siedziby firmy. Pracodawcy za nie przestrzeganie nowych przepisów grozi 20 tys. zł kary, a pracownikowi grzywna w wysokości 100 zł.

Nowelizacja znosi także obowiązek tworzenia palarni w zakładach pracy przewidziany w odrębnych przepisach. To oznacza, że pracodawca zatrudniający minimum 20 osób nie będzie musiał wydzielić im palarni.

Danuta Samitowska, rzecznik prasowy PIP, poinformowała, że "Obecnie każdy pracujący w zakładzie zatrudniającym ponad 20 osób może zgłosić się do PIP ze skargą na pracodawcę, który nie wydzieli im palarni".

Nowe przepisy przewidują, ze pracodawca będzie mógł, wyłączyć spod zakazu palenia niektóre pomieszczenia w zakładach pracy (muszą być one wyposażone m.in. w wentylację nawiewno-wywiewną oraz urządzenia filtrujące i oczyszczające powietrze). Co w praktyce oznacza, że wielu pracodawców by nie ponosić kosztów, nie wyodrębni palarni.

Siedzibę firmy oraz obszar 10 m wokół niej pracodawca będzie musiał oznaczyć w sposób widoczny międzynarodowym znakiem zakazującym palenia a także wskazać miejsce i sposób zgłaszania ewentualnych naruszeń tego zakazu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]