Przejdź do zawartości

2007-06-12: Niemcy chcą doprowadzić do kompromisu w sprawie definicji wódki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 czerwca 2007

Do 24 krajów Unii Europejskiej został wysłany przez przedstawiciela niemieckiego rządu list z apelem o poparcie szerokiej definicji wódki. Gdyby ta definicja została zaakceptowana wódkę można byłoby produkować z wielu składników, a nie tylko ze zboża, ziemniaków i melasy buraczanej, do czego dąży Polska prowadząc od kilku lat rozmowy o zawężoną definicję tego alkoholu.

Ze strony Niemiec padała też propozycja by informacja o tym, z czego wódka została wyprodukowana, była umieszczana z tyłu butelki.

Niemcy chcąc doprowadzić do kompromisu w sprawie definicji wódki pominęły Polskę i Litwę, nie wysyłając do nich petycji.

Eurodeputowany Bogusław Sonik wydał oświadczenie, w którym wyraził swoje oburzenie faktem, iż Niemcy nie biorą pod uwagę zdania Polski i Litwy w dyskusjach na ten temat. Stwierdził, że jest to przejawem dyskryminacji niektórych krajów członkowskich. Postępowanie to określił jako "neokolonializm".

Zażądał szybkiej reakcji Angelii Merkel w tej sprawie oraz skontrolowania związków urzędników z grupą wywierająca naciski - European Vodka Alliance (grupa skupiająca największych producentów wódek i odpadów winogronowych). W liście niemieckiego rządu zawarta jest opinia tejże grupy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]