Przejdź do zawartości

2007-06-11: Podatek dochodowy z tytułu praw autorskich do programu komputerowego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 czerwca 2007

"Bank powinien pobrać od zagranicznego kontrahenta i zapłacić 20% zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu praw autorskich do programu komputerowego" - napisała „Gazeta Prawna”.

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór, który dotyczył obowiązku zapłaty przez Nordea Bank Polska zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu zakupu licencji. Licencję na korzystanie z oprogramowania komputerowego stanowiącego podstawę systemu transakcyjnego bank nabył w 2000 roku. Zdaniem organów podatkowych w wyniku nabycia licencji zostały przeniesione na bank autorskie prawa majątkowe do oprogramowania. W związku z tym to na banku spoczywał obowiązek pobrania i wpłacenia do urzędu skarbowego 20 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego” - podała gazeta.

Podatnik był innego zdania. Podkreślał, że zgodnie z umową licencyjną zawartą z dostawcą programu bank nabył prawo do użytkowania oprogramowania wyłącznie na potrzeby własne. Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy oddalił skargę banku i nie podzielił stanowiska spółki w żadnym z zarzutów.

"Ustawa o podatku dochodowym w bardzo szerokim zakresie odnosi się do przychodów z praw autorskich. Jeżeli podatnik kupuje jakieś oprogramowanie na własność, to podlega opodatkowaniu. Jeśli nie nabywa go na własność, oznacza to, że korzysta z praw do oprogramowania, a w konsekwencji również podlega ustawom o podatku dochodowym. Bez znaczenia jest natomiast fakt, czy jest to licencja ustawowa czy inna" - podsumował Józef Banach, radca prawny PricewaterhouseCoopers.

Źródła[edytuj | edytuj kod]