Przejdź do zawartości

2007-06-11: Lewitin: Embargo nie może stać na drodze Rosji do WTO

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 czerwca 2007

Agencja ITAR – TASS podała, że minister transportu Rosji Igor Lewitin poinformował, że Polska nie powinna wiązać problemu rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa z wejściem Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Lewitin miał mówić o tym podczas spotkania z ministrem gospodarki Polski Piotrem Woźniakiem w Petersburgu, gdzie obaj uczestniczyli w XI Międzynarodowym Forum Ekonomicznym (8–10 czerwca).

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych. Od tego czasu Polska, która usunęła uchybienia, blokuje rozpoczęcie negocjacji na linii UE – Rosja w sprawie nowego traktatu o partnerstwie i współpracy.

Prezydent Lech Kaczyński poinformował w ubiegłym tygodniu, że UE może zablokować wejście Rosji do WTO, jeśli nie zniesie ona embarga.

Peter Mandelson komisarz unijny do spraw handlu, potwierdził, że embargo jest jedną z dwóch przeszkód – obok ceł eksportowych na drewno – na drodze Rosji do WTO, gdzie Moskwa próbuje się dostać już 14 lat.

Szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert poinformował, że dostawy mięsa do Rosji będą tematem najbliższego posiedzenia grupy roboczej Federacji Rosyjskiej i Komisji Europejskiej ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]