Przejdź do zawartości

2007-06-11: Amerykańscy badacze stworzyli bezprzewodową żarówkę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 czerwca 2007

Zespół badaczy z Massachusetts Institute of Technology zaprezentował 60–watową żarówkę zasilaną prądem ze źródła odległego o 2 metry, bez żadnego fizycznego połączenia ze źródłem światła.

„WiTricity” – tak naukowcy nazwali zjawisko bezprzewodowego przewodzenia prądu – wykorzystuje pole magnetyczne do dostarczania energii. Zjawisko jest możliwe dzięki indukcji magnetycznej, która dzięki swoim właściwościom zmienia pole magnetyczne, tworząc napięcie elektryczne. W przeciwieństwie do systemów takich jak WiFi, gdzie większość fal jest wysyłana w pustą przestrzeń, WiTricity przesyła energię skoncentrowaną na jeden obiekt, bez jej straty z powodu innych obiektów.

Według informacji podanych w listopadzie 2006 (na starcie projektu) przez Marina Sojlacica, asystenta profesora fizyki na MIT, sprzęt ma zasięg 3–5 metrów. Do działania potrzebuje dwóch miedzianych krążków o średnicy ok. 25cm, jednego podłączonego do źródła prądu i jednego do urządzenia pobierającego energię. Sojlacic powiedział, że planowane jest stworzenie mniejszych i wygodniejszych narzędzi.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]