2007-06-10: Tarnów: Dwudziesta rocznica wizyty Jana Pawła II i beatyfikacji Karoliny Kózki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 10 czerwca 2007

W Tarnowie odbyły się uroczystości dwudziestej rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II i beatyfikacji błogosławionej Karoliny Kózki. Z tej okazji biskup tarnowski Wiktor Skworc przewodniczył uroczystej celebrze mszy świętej w tarnowskim kościele pw. Bł. Karoliny. Msza odbyła się w historycznym miejscu gdzie Jan Paweł II w dniu 10 czerwca 1987r. odprawiał mszę i dokonał beatyfikacji*. W dzisiejszym nabożeństwie udział wzięli duchowni, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, licznie zgromadzeni wierni. Jednym z uczestników uroczystości był ks. Sławomir Oder - postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.

Karolina Kózka urodziła się 2 sierpnia 1898 we wsi Wał-Ruda, w Galicji.

Całe życie spędziła w rodzinnej wiosce, bardzo aktywnie uczestnicząc w życiu religijnym. Była bliską współpracowniczką miejscowego proboszcza - ks. Mendrali - w organizowaniu życia parafialnego i grup parafialnych (Apostolstwo Modlitwy, Bractwo Wstrzemięźliwości, Żywy Różaniec), pomagała także w prowadzeniu wiejskiej czytelni.

Została zamordowana jako 16-latka, broniąc się przed gwałtem ze strony rosyjskiego żołnierza na początku I wojny światowej. W pogrzebie wzięło udział około 3 tysięcy ludzi; zmarłą szybko otoczył kult męczeństwa i świętości.

Działalność biskupów Stepy i Ablewicza zainicjowały oficjalny proces beatyfikacyjny, rozpoczęty ostatecznie w 1965. 30 czerwca 1986 został przyjęty dekret o męczeństwie Karoliny Kózkówny; 10 czerwca 1987, podczas wizyty w Tarnowie, Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną. Niedawno rozpoczął się proces kanonizacyjny błogosławionej.


Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości