Przejdź do zawartości

2007-06-10: Polska oskarżona o nacjonalizm

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 10 czerwca 2007

"Najpoważniejszym zagrożeniem dla przyszłości Unii Europejskiej jest polski nacjonalizm" - napisała szwedzka gazeta "Dagens Nyheter".

Krytykuje ona postawę Jarosława Kaczyńskiego w kwestii głosowania w Radzie Unii Europejskiej.

"Ponowne polityczne niepowodzenie grozi powstaniem podziałów wewnątrz Unii i to już prawdopodobnie na zawsze" - napisał dziennik w redakcyjnym komentarzu. I dodał, że będzie za to odpowiedzialna wyłącznie Polska.

Gazeta donosi, że premier Szwecji Fredrik Reinfeld w niedawnych rozmowach z premierem Jarosławem Kaczyńskim starał się osłabić nacjonalistyczne nastroje w Polsce: "Można tylko mieć nadziej, że zdołał wpłynąć na bezkompromisowego dotychczas Kaczyńskiego".

Polska chce głosy w Radzie Europejskiej podzielić wg zasady pierwiastkowej, która jest korzystna dla średnich państw. Większość krajów chce przyznawania im głosów proporcjonalnych do liczby mieszkańców.

Nadal pod znakiem zapytania stoi europejska konstytucja. Kwestia głosowania w Radzie jest kluczowa dla nowej europejskiej konstytucji. Szwedzka gazeta twierdzi, że Angela Merkel ma pełne poparcie ws. konstytucji właśnie Szwedów, ale na drodze do kompromisu przeszkadza im Polska.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]