2007-06-10: Niemcy wyrażają się pozytywnie o propozycji Putina ws. tarczy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 10 czerwca 2007

Większość niemieckich polityków na szczycie G8 w Heiligendamm zareagowała pozytywnie na propozycję Władimira Putina ws. umieszczenia amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Azerbejdżanie.

W wywiadzie dla niedzielnego wydania gazety "Bild", minister obrony Franz Josef Jung (CDU) powiedział, że "Propozycja Putina pokazuje, że Rosja jest najwidoczniej przekonana o konieczności ochrony przed rakietami". Zapowiedział również, że rosyjska oferta dotycząca tarczy będzie w przyszłym tygodniu przedmiotem wspólnej dyskusji zarówno w NATO, jak i na forum Rady NATO-Rosja.

Kurt Beck, przewodniczący SPD, uznał rosyjską propozycję za "zasługującą na zbadanie". Argumentował tym, iż dzięki tej ofercie można uniknąć nowego wyścigu zbrojeń i rozłamu w Europie.

W wypowiedzi dla tygodnika "Der Spiegel", premier Bawarii Edmund Stoiber, podkreślił, że Niemcy są zainteresowane prawdziwym partnerstwem z Rosją.

Natomiast niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało w miniony piątek propozycję Putina za "sygnał dialogu i odprężenia".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]