2007-06-08: G8 chce redukcji emisji gazów cieplarnianych o 50%

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 czerwca 2007

Liderzy Grupy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata i Rosji G8 zgodzili się na szukanie znaczących cięć w emisji gazów cieplarnianych, żeby móc stawić czoła zmianom klimatu. Dodatkowo, zamierzają podjąć niezwłoczne i zdecydowane działania.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że G8, w ramach ONZ, będzie negocjować do końca 2009 zamianę obecnego Protokołu z Kioto.

Chociaż obecnie nie podjęto żadnych obligujących decyzji to chęć obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 50% do 2050 roku, akcentowana przez Angelę Merkel, została zawarta we wspólnym oświadczeniu. Zgodzono się także co do tego, że kraje rozwijające się też powinny być objęte wysiłkami zmierzającymi do tego celu.

Nasuwa się tylko pytanie, czy owa 50%-owa obniżka (do 2050r.) będzie dotyczyła poziomu emisji gazów we wspomnianym już 2009 roku. Niezależnie od tego warto przypomnieć dla porównania, że jak podaje Wikipedia odnośnie protokołu z Kioto, "kraje, które zdecydowały się na jego ratyfikację, zobowiązały się do redukcji do 2012 roku własnych emisji o 5,2% (...) gazów powodujących efekt cieplarniany". Punktem odniesienia do obniżek są poziomy emisji z 1990 roku. Dodatkowo "warto (...) zauważyć, że jeżeli wziąć pod uwagę prognozowane wcześniej poziomy emisji gazów cieplarnianych, planowana jest redukcja aż o 29%".

Wydaje się, że USA również przystąpią do tych działań nawet w ramach ONZ, czemu wcześniej stawiały opór i nie chciały m.in. podpisania protokołu z Kioto.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]