2007-06-08: Festiwal Kultury Absurdalnej "Absurdalia 2007"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 8 czerwca 2007

W dniach 14-18 listopada 2007 Europejskie Forum Studentów AEGEE Katowice organizuje Festiwal Kultury Absurdalnej „Absurdalia 2007”. Ten pięciodniowy festiwal odbędzie się na terenie miasta Katowic i skierowany będzie do mieszkańców całego województwa śląskiego.

Poprzez Festiwal chcemy przede wszystkim dać możliwość wypromowania się nieznanym i/lub niedocenianym grupom i twórcom - mówi koordynator projektu Urszula SiekPonad to Festiwal Kultury Absurdalnej będzie doskonałą promocją Śląska, jako regionu otwartego na nowatorskie pomysły rozwoju kulturowego – dodaje.

Festiwal ma charakter konkursowy. W ramach Aburdaliów 2007 odbędą się konkursy na najbardziej absurdalną: sztukę teatralną, zdjęcie, film, wiersz, pracę plastyczną oraz utwór muzyczny. Wyróżnionym w swoich kategoriach zostaną wręczone statuetki „Absurd roku 2007” oraz nagrody niespodzianki.

Mateusz Zapart, koordynator ds. Public Relations: Pomimo, iż realizujemy projekt po raz pierwszy, pragniemy zachować jego cykliczność. Absurdalia miałyby być organizowane raz do roku w okresie jesiennym. W przyszłości festiwal będzie miał charakter ogólnopolski, z czasem zasięg europejski. Będzie przyciągać na Śląsk ludzi z całej Polski, docelowo z Europy, tym samym przyczyniając się do rozgłosu medialnego naszego regionu.

Projekt organizowany jest przez Europejskie Forum Studentów AEGEE Katowice. AEGEE Katowice jest filią liczącej sobie już 20 lat, założonej w Paryżu, ogólnoeuropejskiej organizacji studenckiej AEGEE. Celem organizacji jest budowanie otwartego, tolerancyjnego i odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego, promowanie współpracy, wymiany kulturowej i intelektualnej w integrującej się Europie poprzez m.in. konferencje, szkolenia, kursy, obozy oraz różnego rodzaju projekty. AEGEE swoim działaniem obejmuje głównie młodzież studencką.

Program Festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Środa (14 listopad 2007)[edytuj | edytuj kod]

Cykl wykładów dotyczących absurdu – to pierwszy punkt programu, którym rozpoczną się Absurdalia 2007. Podczas wykładów dojdzie do wymiany myśli i opinii różnych środowisk naukowych na różnych płaszczyznach przygotowania naukowego. Prelegentem konferencji może zostać każdy, kto wcześniej zgłosi swój udział. Przewidywany czas jednego wystąpienia nie może przekroczyć 15 min. Współorganizatorem konferencji jest Klub Myśli Humanistycznej zrzeszający młodych humanistów na terenie Śląska. Wygłoszone podczas konferencji prezentacje zostaną opublikowane w czasopiśmie Klubu Myśli Humanistycznej „ Po-mysł”. Przewidywanym miejscem konferencji jest Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego.

Przegląd teatralny – to drugi punkt programu Festiwalu Kultury Absurdalnej. Przegląd odbędzie się na deskach „Sceny w Malarni” Teatru Śląskiego. Czas trwania spektaklu nie powinien przekroczyć 30 minut. Przewidywana liczba występujących grup teatralnych to od 6 do 8.

Czwartek (15 listopad 2007)[edytuj | edytuj kod]

Koncerty zespołów muzycznych – udział w konkursie muzycznym mogą wziąć zarówno profesjonalne jak i amatorskie zespoły. Gatunek muzyki prezentowanej przez uczestników jest w zupełności dowolny (musi jednak zostać zachowana absurdalna konwencja Festiwalu). Czas prezentowanych utworów nie może przekroczyć 15 min. Konkurs odbędzie się w Mega Clubie w Katowicach.

Piątek (16 listopad 2007)[edytuj | edytuj kod]

Przegląd filmowy – odbędzie się w Kinie Studyjnym „Światowid” w Katowicach. W przeglądzie przewidujemy pokaz filmów konkursowych (każdy maksymalnie do 10 minut, łączny czas projekcji filmów nie powinien przekroczyć 90 minut) oraz przedpremierę filmu dotykającego tematyki absurdu.**

Sobota (17 listopada 2007)[edytuj | edytuj kod]

Wystawa fotograficzna i ekspozycja prac plastycznych – wernisaż obu dziedzin sztuki odbędzie się wspólnie w galerii Marchołt w Katowicach. Wystawa potrwa do końca grudnia 2007 roku.

Wieczór poetycki – będzie miał charakter Slamu Poetyckiego. Jest to skrzyżowanie poezji i performance’u. Każdy uczestnik ma trzy minuty na zaprezentowanie swojego utworu. Publiczność w czasie prezentacji artystów może przejawiać swobodne reakcje na dany utwór gwiżdżąc, klaszcząc a nawet przerywając recytację. Przewidywane miejsce Slamu, to Scena Gugalander. Wiersze, podobnie jak materiały z wykładów, zostaną opublikowane w czasopiśmie Klubu Mysli Humanistycznej „Po-mysł”.

Niedziela ( 18 listopad 2007)[edytuj | edytuj kod]

Finał Festiwalu – odbędzie się w Mega Clubie w Katowicach. Podczas finału laureatom konkursu zostanie wręczona statuetka „Absurd roku 2007” oraz nagrody niespodzianki. Przewidujemy również występ znanego kabaretu, zespołu muzycznego oraz wiele innych atrakcji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • www.absurdalia.pl. - na zasadzie licencji CC-BY udzielonej przez dział PR (Mateusz Zapart).
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
POL województwo śląskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości