Przejdź do zawartości

2007-06-08: Czy będzie referendum w sprawie prywatyzacji szpitali?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 czerwca 2007

Nad rozpisaniem referendum w sprawie prywatyzacji służby zdrowia zastanawia się rząd, a tymczasem w województwie lubuskim część szpitali już jest zarządzana przez prywatne firmy.

Radni powiatu świebodzińskiego właśnie zdecydowali się oddać lecznicę firmie z zewnątrz. Zgłosiły się już trzy chętne przedsiębiorstwa. Inny przykład to Skwierzyna. Jeszcze kilka lat temu szpital w tym mieście miał poważne kłopoty finansowe. „Szpital wyszedł na prostą, a pacjenci są zadowoleni” - powiedział się zarządzający szpitalem Adam Roślewski ze szczecińskiej firmy Know How.

Samorządowcy ze Wschowy wydzierżawili swój szpital. Lecznica była w zeszłym roku na skraju bankructwa. Powiat oddał go na 12 lat w prywatne ręce, a sam przejął 10 milionów złotych długu. W szpitalu kupiono dużo nowego sprzętu, wyposażono blok operacyjny. Niedługo remont przejdzie chirurgia, a w lecznicy pojawi się laparoskop.

Rząd rozważa przeprowadzenie referendum w sprawie prywatyzacji, jednak na razie na przeszkodzi stoi obawa, że prywatne firmy nie poradziłyby sobie z prowadzeniem wielooddziałowych specjalistycznych szpitali.

Źródła[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubuskiego
Wikinews
Wikinews
Lubuskie
Lubuskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubuskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Kostrzyna nad Odrą, Żar
pozostałych miejscowości